In Konferans, Diyaloglar17/05/20191 Dakika

Konferans: 2. Global Gastroekonomi zirvesi: Herdem Kadın

2019 yılı. IWSA Müdürü Ayça Budak ile katıldığımız Gastroekonomi zirvesinin kapanış konuşmasıydı. Gastronomide kadınların yer edinmelerine dair bütün dünyada pek çok şey söylendi, hala da söyleniyor. Çalışma ortamının genel erkek domine yapısı ve genel olarak çalışma saatlerinin oluşturduğu önyargılar nedeniyle kadınlar için çalışması zor alanlardan birisi Gastronomi. Bu konuda farkındalık için pek çok çalışma var, Dünyadaki örneklerine baktığımızda, Parabere Forum’u kadınların gastronomideki varlığı, başarıları ve dönüşüm hikayeleri çerçevesinde bütün dünyadan katılımı olan bir yapı olarak da görüyoruz. Bu toplantılardan birkaçına da katılma fırsatım oldu.

Türkiye’ye geldiğimizde ise, gastronomiyi tanımlayan ve belki de geçmişle bugün arasındaki devamlılık ilişkisinde önemli bir rolü olan meyhanelere bakmak oldukça çarpıcı olabilir. Bu iyi bir örnek bu açıdan da. Çünkü içinde tabusu da olmak üzere bir dönüşüm gerçekleştirmiş diyebileceğimiz mekanlar meyhaneler.

Bu kısa konuşma ise, özünde cesur, kararlı, harika kadınların ilham verici yolculuklarının bize öğretisi; kadın erkek farketmeksizin işini tutkuyla ve saygıyla yapan insanlara olan ihtiyacımız…

Global Gastro Ekonomi Zirvesi’ne “Herdem Kadın” başlıklı konuşmamızın kaydı bizi geçmişten günümüze ve dönüşüme getiriyor.