In Konferans, Yansımalar10/04/20222 Dakika

Konferans: Adıyaman “Uluslararası Anadolu Üzümleri Kongresi”nden notlar

Prologue-Akademik bir kongre deneyimi

Öncelikle şunu söylemeliyim. Bu konferansa benim katılmama sebep olan kişi Orhan Tekelioğlu. Çünkü akademik dünyada olmadığım için ne tür kongreler, konferanslar oluyor ulaşım ağım yoktu. Ancak bir kenarından bulaştığım akademik yolculuğum, şimdilerde de sosyoloji okurken, bağlamlar anlamında, beni daha derinlemesine sorulara cevaplar ararken -tam da bu nedenle de farklı okumalar yaparak- yeni yazılar üzerinden devam ediyor. Bu konferansa katıl deyince, ben de birkaç kişiye danıştım. Danıştıklarımdan biri de Nilhan Aras. O da “hadi” dedi. Emin olma isteğim hala devam ediyordu. Konferans yetkililerine de sordum; bağımsız araştırmacı kimliği ile katılabilir miyim” diye. Onlar da katılabilirsiniz dediklerinde, kafamda bir abstract yazma düşüncesi oluşmaya başladı. https://www.discoveranatolia.org/grape

Öte yandan bu tür bir çalışma için akademisyenlerin bir araya geliyor olmaları beni çok heyecanlandırmıştı. Demek bu konuda akademik ortamlarda çalışmalar devam ediyor ama belki de kapalı devre, kimse bilmiyor diye düşünmeden edemedim. Konferansın web sitesi de beni şaşırttı, çünkü böyle bir web sitesinin varlığından da habersizdim.

Abstract’ı son dakikada yetiştirdim, ümitli değildim ama olsun, kendim için dedim. “Paper-makale” sunmasam da bu şekilde en azından konferansı dinleyebilirdim. Adıyaman’da ve yüz yüze yapılacağı düşüncesi beni biraz gerdiyse de, (Korona’da hala gergin günlerdeydik çünkü) bu da bir macera dedim kendi kendime. Makale özetim hemen kabul edildi. İnanamadım ama çok da heyecanlandım.

Oturup kafamda parça parça durmakta olan şemayı şekillendirmeye başladım böylece. Yaklaşık 20 dakikalık bir zoom sunumu gerçekleştirdim sonrasında. Hibrid bir program yapmaya karar verdiklerini ve uluslararası akademisyenlerin de katılımlarının olacağını belirttiklerinde, Zoom’dan anlatmayı tercih ettim.

Öte yandan uluslararası akademisyenlerin Anadolu üzümleri konferansında ne sunacaklarını da oldukça merak ediyordum. Ve… gün geldi, sunumlar oldu; ama sorularımın cevapları biraz bardağın boş tarafına dair oldu. Zaten sonrasında da bu tür konferansların neden yapıldığını anlamam hiç zor olmadı.

Programı buraya linkliyorum. kötü sunumlar ve konular dinledim. Öte yandan, birkaç tane çok parlak ve ilgimi çeken sunum da oldu. Onlar için ise akademisyenlerle bağlantıya geçtim.